Adrasan Tekne Turu

Adrasan tekne turu için en ideal yerlerden birisidir. Adrasan’a tatile gidenlerin tekne turlarına mutlaka katılmasını öneriyoruz. Adrasan günübirlik tekne turları saat 10:00 gibi başlar ve 17:30 gibi biter. Adrasan’a yaklaşık 1 saat mesafede bulunan Suluada, Sazak ve Ceneviz koyları en ilgi çeken yerlerdendir. Adrasan tur teknelerinin hepsi genellikle aynı tür hizmet vermektedir. Turlarda; tavuk veya balık yanında, salata, dolma, pilav veya makarna gibi çeşitlerden oluşan öğlen yemeği, yemek sonrası çay ve meyve ikramı vardır. Tekne turları için önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir.

Tur Güzergahları

Adrasan’dan günübirlik tekne turlarına katılanlar için iki keyifli rota bulunmaktadır. Birinci rota; yaklaşık 3300 yıl önce batan ve Amerikalı deniz bilimcisi George Bas’ın üzerinde çalıştığı Fenike batığının bulunduğu Gelidonya Burnu ile Beş Adalar yönüdür. Bu istikamette; Tatlısu ağzı, Amerikan koyu, Kumsal ve Adrasan Feneri bulunmaktadır. İkinci rota ise Gelidonya Burnu – Beş Adalar istikametinin tam tersi yönünde olan Akseki, Aşk Mağarası, Çoban Limanı, Sazak ve Porto Ceneviz koylarının olduğu Adarsan – Ceneviz rotasıdır.

ROTALAR

Akseki Koyu

Adrasan koyu içinde bulunan tekne turlarının koylar yönündeki ilk mola noktasıdır. Sakin çam ağaçlarının gölgesinin denize yansıdığı koy turlarının başlangıç güzergahıdır.

Sazak Koyu

Koylar yönüne yapılan turların yemek molası da verdiği genellikle 2. durağıdır. Koy boydan boya kumsal olup içlere doğru yaşlı ve kocaman çam ağaçları ile bezenmiştir. Koyun iki yönündeki kayaların olduğu bölümde, su altına meraklı olanlar deniz gözlüğü ile güzel görüntüler ve balıklarla yüzmenin tadını çıkarabilirler. Sazak koyu bir iç koydur ve koruma altına alınan Akdeniz foklarının da yaşam alanıdır.

Ceneviz Koyu

Çıralı ve Musa dağı manzaralı, deniz kaplumbağalarının izlenebildiği, deniz dibinde pudra kıvamında kum olan bir koydur. Ayrıca koyun içinde vücuda sürüldüğünde rahatlatma hissi veren çamur bulunmaktadır. Koy teknelerin çay ikramı yaptığı yerdir.

Ceneviz koyu güzergahında yapılan tekne turlarında birbirinden güzel eşsiz güzellikteki Akseki, Tuzla, Fosforlu Mağara, Pırasalı Ada, Çoban Limanı, Sazak ve Ceneviz koylarına gidiliyor. Dik bir yamacın arkasında arka arkaya sıralanmış olan Sazak ve Ceneviz koyları Türkiye’nin en nadide koylarındandır. Açık denize bakan Ceneviz koyu, yamacında bulunan kale kalıntısından dolayı “Porto Ceneviz” olarak da adlandırılır. Ceneviz koyunda yosun ve çamur banyosuyla güzelleşebilirsiniz. Her iki koy kristal berraklığında masmavi denize sahiptir.

Korsan Koyu

Ceneviz koyundan itibaren dönüşe geçen tekneler, keyifli bir deniz yolculuğundan sonra pırıl pırıl ve derin denizi olan koya demir atar. Yaklaşık 15 m derinliği olan, kıyıları ve nefis sualtı güzellikleri ile unutulmayacak anlar sunar.

Mavi Mağara

Küçük bir girişten sonra heyecan veren bir mağara içinde yüzülmektedir. Yüksek taraflı mağaranın giriş yönüne dönüldüğünde yüzen kişilerin fosforlu görüntüsü muhteşemdir.

Sulu Ada

Adrasan sahilden çıkan tur tekneleri yaklaşık 1,5 saatlik masmavi yolculuğun sonunda Türkiye’nin Maldivler’i olarak da bilinen Suluada’ya varıyor. Adının Suluada olmasının nedeni; Kaş’tan Kıbrıs’a kadar olan adalar içinde tatlı su kaynağı bulunan tek ada olmasıdır. Kayaların içinden bol mineralli akan bu tatlı suyun böbrek taşlarına iyi geldiği söylenmektedir. Ada, nesilleri tehlike altında olan Akdeniz foklarının (ayı balığı da deniyor) barınağıdır. Suluada turunda 3 farklı noktada mola veriliyor. Yunuslar uzaklarda da olsa yol boyunca teknelere eşlik ediyorlar.

Suluada’dan ayrılıp yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonrasında küçük, beyaz çakıl taşlarından oluşan cam göbeği renkli plaja demir atılıyor. Gün içinde 3-4 teknenin yanaştığı bu plajda, kendinizi eşsiz doğanın içinde buluyorsunuz. Şnorkel ve gözlükle deniz dibindeki muhteşem güzellikleri ve balıkları görebilirsiniz. Tekneden sahile ve sahilden tekneye defalarca yüzerek stresinizi atabilirsiniz. Güzel bir öğle yemeğinin ardından direk mola noktalarına hareket ediliyor. Dönüşte Adrasan deniz feneri noktasında son bir mola verilerek Adrasan’a dönülüyor. Adanın önündeki akvaryum gibi pırıl pırıl denizin dibinde bulunan irili ufaklı balıkları saymak mümkün. Adanın batısındaki mozaik görünümlü siyah ve beyaz taşlarla bezeli berrak kumsalda denize girmek muhteşemdir.