Adrasan Koyları – Porto Ceneviz – Korsan – Sazak Koyu

Adrasan koyları için iki güzergâh vardır. Adrasan koyunun sol tarafındaki güzergâh Pırasalı Adası, sağ tarafındaki güzergâh ise Sulu Ada istikametidir.

Pırasalı Ada

Adrasan koyundan deniz yoluyla 8 km uzaklıkta olan ada; üzerinde doğal ve yabani pırasa yetiştiği için “Pırasalı Ada” adını almıştır. Ada çevresindeki deniz derinliği artış gösterir. Pırasalı adanın doğu tarafı duvar olarak aşağı iner ve 60 m derinliğe kadar ulaşır. Bu derinliğe inen duvar üzerinde 18. ve 60. metrelerde mağaralar bulunmaktadır. Balık açısından zengin olan bölge; genellikle büyük akya sürülerinin ziyaret noktası ve aynı zamanda iyi bir dalış bölgesidir. Dalgıçlar büyük akyaların video ve fotoğraflarını çekmektedir. 

Pırasalı Ada İstikametindeki Koylar

Kargıcak Koyu

Adrasan koyundan deniz yoluyla 300 m uzaklıkta olan küçük bir koydur. Araba geçişi için dere üzerinde bulunan köprüden geçip ormana giden dağ yoluna saparak koya karadan da ulaşılabilir. Orman yolundan Kargıcak koyuna sapıldığında, yol kumsalın üst kısmında bitmekte ve sahile kadar inmemektedir.

Kargıcak sahili genel olarak kumdur ve ağaçlar sahile kadar iner. Çevresi tam korunaklı olduğu için, fırtınalı havalar dışında deniz genelde dalgasızdır. Bu nedenle, yaz aylarında mavi tur teknelerinin akşam konaklamak için tercih ettiği yerlerinden birisidir. Yaz aylarında çadır kurup kamp yapmak, sakin bir ortamda dinlenmek isteyen ve aynı zamanda yerleşim yerinden uzak kalmak istemeyenler için ideal  konaklama yerlerindendir.

Kapıarası Koyu

Adrasan koyundan deniz yoluyla 1,5 km uzaklıkta olan koyun bir kısmı çöküntü kayalardan, bir kısmı ise küçük bir kumsaldan oluşmaktadır. Kapıarası koyuna karadan ulaşmak için, sadece bilen kişilerin orman yolundan inebileceği ve küçük çaplı kaya tırmanışı yapılan yerleri olan, oldukça zorlu bir patika yol vardır. Bu patika yol kumsal kısmına ulaşır. Kumsal kısmı; denize girmek, kafa dinlemek ve huzur bulmak için çok güzel bir yerdir. Çöküntü kayaların olduğu bölüm dik bir eğimle denize ulaşır ve burada ağaçlar denize kadar uzanmaktadır.. Çöküntü kayaların olduğu yerde, zaman zaman balık avı yapmaya çalışanlar görülebilir. Kargıcak koyu kadar olmasa da dalgalara karşı korunaklı bir koydur.

Ayıderesi Koyu

Adrasan koyundan deniz yoluyla 3 km uzaklıktadır. Karadan ulaşımı olmayan, denize çok dik inen ve kumsalı olmayan küçük bir koydur.

Akseki Koyu

Adrasan koyları içindeki en büyük koy olan Akseki koyu, Adrasan koyundan deniz yoluyla 4 km uzaklıktadır. Karadan ise; orman yolu takip edilerek Tuzla koyuna ayrılan yoldan inildiğinde, denize yaklaşılan kısımdaki Tuzla yolundan ayrılan küçük bir patika yolla yürüyerek 1,5 – 2 saatte ulaşılır.

Küçük ve çok şirin bir kumsalı vardır. Denizin zemini kumdur. Koyun kumsalı, büyük bir kaya blokuyla ikiye ayrılmaktadır. Genellikle insanlar, kumsalın sağ tarafta kalan kısmını kullanmaktadır.

Akseki adını; koyun girişinde bulunan beyaz renkli, bıçakla kesilmiş gibi dik yamaçlı kayalardan almaktadır. Kayaların yüksekliği yer yer 70 m’ye kadar ulaşmaktadır. Denizden bakıldığında; koyun sol tarafı yüksek kayalıklarla, sol tarafı ise daha alçak kayalarla çevrelidir.

Korunaklı bir koy olduğu için kızılçam ağaçları denize kadar inmektedir. Koyun üst kısmından denize kadar uzanan tüm çevresi kızılçam ağaçlarıyla kaplıdır. Bazı yerlerde kayalar üzerindeki ağaçlar koparak denize düşmektedir.

Tuzla Adaları ve Koyu

Adrasan koyundan deniz yoluyla 6 km uzaklıktadır. Koya karadan orman yolu ile ulaşılır ve araba ile koya kadar inilebilir. Adrasan halkının balık avlamak için araba ve motosiklet ile gittiği ve balık avlamak için en fazla ziyaret edilen koydur. Koyda iki tane adacık bulunmaktadır. Eski dönemlerde Adrasan halkı bu adacıklardan tuz toplamaya geldiği için bu adacıklara “Tuzla Adaları” adı verilmiştir.

Küçük de olsa bir kumsalı yoktur ve etrafı tamamen kayalıklarla çevrilidir. Koyda ağaçlar denize kadar inmektedir. Bu bölgede ve ormanın üst kısmında, bazılarının boyları 40 m’yi aşan kızılçam ağaçları oldukça yaygındır.

Gemliyik Koyu

Adrasan koyundan deniz yoluyla 6,5 km uzaklıktadır. Karadan orman yolu takip edildiğinde Tuzla koyu ayrımı geçildikten sonra, çok kullanılmadığı için zor bir bir patika yolla ulaşılır. Diğer zor bir alternatif de Tuzla koyuna inildikten sonra yürüyerek ulaşmaktır. En kolay ulaşım şekli deniz yoluyla olandır.

Geniş bir koy olan Gemliyik koyunun küçük, taşlı ve kumlu bir kumsalı vardır. Koyun büyük bir kısmı; çok girintili çıkıntılı büyük kayalarla kaplıdır. Koy fırtına ve dalgalara açık olduğu için ağaçlar, deniz seviyesinden daha yukarılardan başlamakta olup ağaçların denize sokulduğu bazı yerlerde ise bodur ağaçlar vardır.

Gemliyik koyundan Pırasalı adasına doğru giden 1,5 km’lik bölgedeki kara, dik duvarlar oluşturarak denizle birleşmektedir. Bu dik duvarların olduğu yerlerde denizin derinliklerine doğru uzanan yan yana üç mağara bulunmaktadır. Bu bölge; antik batık alanı içinde olması nedeniyle dalış için yasak saha içinde olup, dalış turizmi açısından değerlendirilemeyen çok değerli bir bölgedir.

Yarasa Mağarası Koyu

Adrasan koyundan deniz yoluyla 7,5 km uzaklıktadır. Sadece denizden ulaşılabilen koya karadan ulaşım imkânı yoktur. Dalış yasağı olan bölgenin bittiği yerde başlayan koy çok güzel bir dalış bölgesidir. Tüple dalan dalgıçlar önce 30 m kadar dalış yaparak geri dönüşe geçtiklerinde ve 13 m derinliğe geldiklerinde Yarasa Mağarası’nın girişine ulaşırlar. Girişten geçtikten sonra fenerlerini yakarak büyük bir galeri geçerler ve bu galeride su yüzü yaparak Yarasa Mağarası’na ulaşırlar. Mağara tavanında asılı duran yarasaları görmek mümkündür. Mağaradan çıkış ise biraz ilerde, yüzeyden dar bir geçitten yapılmaktadır.

Çoban Limanı Koyu

Adrasan koyundan deniz yoluyla 9 km uzaklıktadır. Pırasalı adadan Olympos yönüne dönüldüğünde 1 km ileridedir. Büyük bir koydur ve kumsalı yoktur. Karadan ulaşımı zor olan koya, eski yayla yolu takip edilerek patika yollarla ulaşılabilir. Eski dönemlerde keçi çobanlarının uğrak yeri olan koyun etrafında genellikle keçiler dolaşır.

Tam anlamıyla liman özelliği taşıyan küçük bir girintisi vardır. Çoban Limanı koyunda da ağaçla denize kadar inmektedir. Ağaçlar çok sık ve yüksek yamaçlara kadar etrafı kaplamış olması muhteşem bir görüntü sergilemektedir. Koya ilk girildiğinde; koyun eşsiz güzellikteki kıvrım ve girintileri, doğa ve ağaç yapısı insanı büyülemektedir.

Aktaş Yalısı

Adrasan koyundan deniz yoluyla 11 km uzaklıktadır. Beyaz yüksek kayalıklarıyla yalı görünümü sergileyen küçük bir koydur. Ağaçların denizle buluştuğu bir koydur. Küçük bir kumsalı vardır ve koyun içi, dipten deniz seviyesine kadar yükselen büyük taşlarla doludur.

Sazak Koyu

Adrasan koyundan deniz yoluyla 13 km uzaklıktadır. Karadan ise Adrasan’a uzaklığı 10 km olan ve koyun içine kadar giden, Adrasan koyunun eşsiz güzelliği eşliğinde ve yüksek ağaçların arasından geçilen toprak yol ile ulaşılır.

Ceneviz koyunun komşusu konumunda olan koy; Adrasan’ın el değmemiş en güzel koylarından birisidir ve girintisi en fazla olan büyük bir koydur. Çevresi yüksek dağlarla çevreli olup koyun tamamı ormanlık bir araziye sahiptir. Ağaçlar kumsalı kaplarcasına denize kadar ulaşır.

Koyun sol tarafında bulunan ve soğuk kaynak suyunun denizle birleştiği küçücük kumsal, sıcak yaz günlerinde serinlemek için idealdir. Öğle saatlerinde ise gölge olan tek yerdir. Balık avı turu yapanların öğle molası için mutlaka uğraması gereken yerlerdendir. Koyun içinde; önceki dönemlerde balık çiftliği olarak işletilmiş fakat şimdi ise sadece küçük bir kulübe olan bir koy daha vardır.

Ceneviz Koyu

Adrasan koyundan deniz yoluyla 16 km uzaklıkta olan koya karadan ulaşımı yoktur, sadece deniz yoluyla ulaşılmaktadır. Diğer adı “Porto Ceneviz” olan koy milli park olarak koruma altındadır. Koya sadece günübirlik gidilebilmekte ve konaklamaya izin verilmemektedir. Birçok Adrasan koyunun olduğu gibi Ceneviz koyu da tarihte korsanların uğrak yeri olmuştur. Girişinde bulunan küçük adacıkların etrafından geçilerek koya girilir. Ceneviz koyunda da ağaçlar denizle kavuşmaktadır.

Ceneviz koyunda karaya çıkıldığında kendini bu koya adamış Şefik abiyle karşılaşıp, onun küçük kulübesine uğrayarak çay içmek ve sohbet etmek, Ceneviz koyu ile ilgili unutulmaz anılarla ayrılmaya katkıda bulunacaktır.

Ceneviz koyundan 2 – 3 km devam edildiğinde Olympos antik kentine ulaşılır. Ceneviz koyu; Adrasan koylarının Pırasalı ada istikametindeki son noktasıdır.